HomeWizyta uczniów Polskiej Szkoły na Litwie w Korlinie

Wizyta uczniów Polskiej Szkoły na Litwie w Korlinie

W dniach 12-17 września 2011 roku w Zespole Szkół Społecznych w Korlinie gościliśmy 20- osobową grupę uczniów z Polskiej Szkoły w Ejszyszkach na Litwie. Szkoła w Korlinie już od siedmiu lat współpracuje z Polakami z Ejszyszek. W roku bieżącym gościliśmy uczniów klas V, VI i VIII w wieku 12,13,15 lat. Większość dzieci była w Polsce po raz pierwszy, co pozwoliło im znieść trudy ponad 700- kilometrowej podróży.

Ejszyszki położone są w południowej części Litwy, zaledwie kilka kilometrów od Białorusi. Goście nocowali w Ośrodku "Przywodny" w Jarosławcu, a bliskość Bałtyku była dla nich dodatkową atrakcją.

W ramach programu pobytu goście odwiedzili Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Galerię Bursztynową, gdzie poznali nieco lokalną historię oraz dowiedzieli się czym jest bursztyn i w jaki sposób jest pożytkowany. Zwiedzili również Darłowo, Muzeum Zamkowe oraz gościli w Jednostce Wojskowej w Darłówku, gdzie zapoznali się w dawną bronią i strategią walki. Mieli również możliwość obejrzenia lądowiska helikopterów ratowniczych, co szczególnie zainteresowało chłopców.

Uczestniczyli w wycieczce do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie poznali faunę i florę chronioną przez ten Park oraz ruchome wydmy, które okazały się jedną z największych atrakcji całego pobytu w Polsce. Niepewne warunki atmosferyczne podczas tej wycieczki napawały obawą opiekunów co do możliwości zwiedzenia wydm. Jednak gdy dzieci dotarły do pierwszej wydmy na szlaku i zobaczyły ogrom piasku wiadomym stało się, że nikt nie zdoła ich powstrzymać przed osiągnięciem celu wycieczki- dotarciem do brzegu Morza Bałtyckiego. Spacer po wydmach został ukoronowany około godzinnym pobytem na plaży i możliwością obserwacji sztormu na Bałtyku. Zachwytom nie było końca.

W organizowanych wycieczkach uczestniczyli nie tylko goście z Ejszyszek, ale również uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Korlinie. Dzięki wspólnym wyjazdom uczniowie nawiązali ze sobą bezpośredni kontakt, co zostało przypieczętowane wspólnie spędzonym czwartkowym popołudniem. Tego dnia w murach szkoły powitaliśmy naszych gości. Pani Edyta Stachowska- nauczyciel j. polskiego oraz Pani Marta Maksymiuk- nauczyciele historii i wos zorganizowały dla gości wspólne zabawy związane ze znajomością polskich przysłów. Zaangażowanie gości z Ejszyszek do wspólnej zabawy przerosło oczekiwania osób prowadzących. Wspólna gra okazałą się świetną zabawą, chętne i odważne dzieci z odwagą i satysfakcja rozwiązywały kolejne zagadki. Następnie goście udali się do domów kolegów z równorzędnych klas, gdzie miło spędzili czwartkowe popołudnie. Rodzice zorganizowali dzieciom wiele atrakcji, dzięki którym mogły się nawzajem lepiej poznać i wspólnie spędzić czas. Podsumowaniem dnia byłą wspólna kolacja zorganizowana w gościnnych progach domu Pani Anety Matelak, która wraz z Rodzicami dzieci z Łącka przygotowała wspaniały poczęstunek. Po kolacji dzieci nie mogły się rozstać, wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu trwała do zmroku.

Wspólne wycieczki gości z Ejszyszek i uczniów naszej szkoły pozwoliły dzieciom poznać się i nawiązać dalszy kontakt. Jest to szczególnie ważne, gdyż dobrze rokuje na możliwość podtrzymywania dalszych znajomości i kontaktowania się uczniów poza murami szkoły.

Ten kilkudniowy pobyt w Polsce pozwolił uczniom Polskiej Szkoły na Litwie, poznać kraj swoich przodków, przybliżył im obraz współczesnej Polski, uczniowie ci mieli możliwość zaobserwowania różnic i podobieństw między Polską a Litwą.

Tym bardziej cieszy fakt, że mieliśmy możliwość przyjęcia grupy uczniów w naszych progach. Przyjazd uczniów był możliwy dzięki Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" Oddział w Koszalinie na czele z Prezesem Zbigniewem Ciechanowskim i głównym koordynatorem współpracy zagranicznej Panem Edwardem Romańskim.

Przedstawiamy prezentację pod tytułem: "Wizyta uczniów Polskiej Szkoły w Ejszyszkach w Zespole Szkół Społecznych w Korlinie" (prezentacja zajmuje około 22MB, jest w formacie PowerPoint 2007)

Zespół Szkół Społecznych w Korlinie