Podaruj nam 1%

HomeŚwięto Dyni

Święto Dyni

IMG 4956Tradycja obchodzenia Święta Dyni wywodzi się z pogańskiego celtyckiego obyczaju. W ten dzień żegnano lato i witano zimę - palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. W XIX wieku tradycja powędrowała, wraz z Irlandczykami, do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś to święto jest obchodzone najhuczniej w świecie. A my, czyli uczniowie klas I-III, poznając różne zwyczaje innych narodów , także bawiliśmy się dyniami , drążąc je, wycinając i rozmawiając o różnych tradycjach obchodzenia świąt w związku przesileniem przyrody.

Dynie przypłynęły do Europy z Ameryki tuż za Kolumbem i w Polsce ta roślina jest znana od XVI w., ale nie była nigdy zbyt popularna. Uprawiano ją głównie w przydomowych ogródkach. Dynia ma dużo wapnia, potasu, witamin, a beta-karotenu więcej nawet niż marchew. Dynia jest wdzięczna w uprawie. Wymaga co prawda żyznej ziemi i sporo wilgoci, ale jest bardzo wydajna. Na jednym krzaczku rośnie kilka złocistych kul, w zależności od odmiany ważących po kilka, kilkanaście lub kilkaset kilogramów. Owoce dyni olbrzymiej osiągają gigantyczne rozmiary. W Ameryce, gdzie jest najwięcej hodowców, odmiana Atlantic Giant Pumpkin osiągnęła rekordowe 782,5 kg. W Polsce największą dynię, ważącą 493 kg, wyhodował Jan Styra.

Żródło- internet,źprac. M.Ch

IMG 4952

IMG 4953

IMG 4956

IMG 4957

Cytat dnia

Pamiętajcie wszyscy młodzi, co kto umie, nie zaszkodzi.

Przeszukaj stronę

strefa rodzica

Do wakacji pozostało

Courtesy of Go Mylo Countdown

 sukcesy

owoce w szkole plakat 2014

iko mleko

logo mm

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates