HomeAkcja „Grosik – Pomagamy Dawidowi”

Akcja „Grosik – Pomagamy Dawidowi”

To już kolejna odsłona akcji charytatywnej organizowanej przez Komendę Hufca ZHP w Sławnie z okazji obchodów Dnia Myśli Braterskiej, w której nasza szkoła bierze udział. Co roku, w rocznicę urodzin założycieli światowego skautingu, stawiamy przed sobą specjalne wyzwanie, którego wielkości nie określamy ilością zebranych „grosików", lecz liczbą otwartych serc, gotowych pomóc innym spełnić ich własne marzenia. Dawid, szesnastolatek z Drozdowa - miejscowości w gminie Darłowo, to kolejna osoba potrzebująca naszego wsparcia, pomocnej dłoni zuchów, harcerzy, instruktorów i sympatyków ZHP.

„Cześć! Nazywam się Dawid, mam 16 lat i za rok kończę Gimnazjum nr 4 Kopnicy. Od dziecka poruszam się na wózku inwalidzkim. Wymagam dwudziestoczterogodzinnej opieki. Aby przynajmniej w części usamodzielnić się potrzebuję windy. Schody w budynku, w którym mieszkam bardzo mnie ograniczają. Nie mogę sam wyjeżdżać na dwór, przebywać wśród rówieśników. Proszę o pomoc."

Akcja.Grosik.2013

Dawid Salwowski urodził się z rozszczepem kręgosłupa. Ma całkowity niedowład kończyn dolnych uniemożliwiający samodzielne chodzenie oraz konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego. Jest nauczany indywidualnie w domu. Z zalecanych form pomocy, oprócz rehabilitacji ruchowej, stymulacji zaburzonych funkcji psychomotorycznych, leczenia specjalistycznego, wskazane jest wspomaganie rozwoju społecznego poprzez wzbogacanie swoich doświadczeń, pobudzanie do działania i kontaktów z otoczeniem, a przede wszystkim z rówieśnikami. Niestety realizacja ostatnich zaleceń jest utrudniona.

Chłopiec potrzebuje specjalistycznej windy, aby móc swobodnie opuszczać swój pokój i dom. Obecna, bardzo trudna sytuacja mieszkaniowa rodziny jest powodem, że Dawid w ogóle nie przebywa poza pokojem. Zamontowanie windy byłaby dla wszystkich wielkim ułatwieniem. Niestety, jej koszt (cena najtańszej to kwota około 36 tysięcy złotych) przekracza wszelkie możliwości zarobkowe jego rodziców. W imieniu rodziny państwa Salwowskich skierowaliśmy apel o pomoc do mieszkańców Korlina, Łącka, Łężka i Królewa oraz uczniów naszej szkoły. Dzięki przeprowadzonej akcji zebraliśmy 391,10 zł.

Serdecznie dziękujemy za pomoc i okazane wsparcie.