HomeAKCEPTUJEMY, TOLERUJEMY, WSPIERAMY ! – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

AKCEPTUJEMY, TOLERUJEMY, WSPIERAMY ! – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

autyzm 1

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tegoż święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy 31 marca. Tego dnia w szkole i na lekcjach uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Klasy V-VIII obejrzały bardzo ciekawy film edukacyjny na temat autyzmu i różnych jego natężeniach oraz odbyła się rozmowa i wyjaśnienie ważnych kwestii. Natomiast klasy I-IV miały do wykonania różne zadania przygotowane przez nauczyciela po to, aby móc zrozumieć w jaki sposób spostrzegają świat osoby z autyzmem. Następie wszyscy uczniowie odrysowali swoją dłoń na niebieskiej kartce, z której ułożono żarówkę. Symbolizowała ona hasło „Zaświeć na niebiesko". Uczniowie klasy III dodatkowo wykonali niebieskie serca z przekazem dla swojego kolegi z klasy- Mikołaja, który ma autyzm. Chcieli mu w ten sposób przekazać, że jest super kolegą i w pełni go akceptują.

Był to bardzo ważny dzień, dla całej społeczności szkolnej.

Oliwia Góra

autyzm 1