HomeMiodownik, piernik, pierniczki....

Miodownik, piernik, pierniczki....

pierniki 1

Jedną z tradycji bożonarodzeniowych jest wypiek pierniczków. Na początku wyrabiano ciasto pod nazwą miodownik. Przez pomyłkę dodano przyprawy korzenne i tak ,,narodził się piernik". Inna legenda mówi o tym, że przepis na pierniki trafił do Francji po tym jak przepis na jego wykonanie zdradził ormiański mnich. W taki oto spoób pierniczki zadomowiły się w Europie.

pierniki 2

Piernik pochodzi od nazwy ,,pierny". W dawnych czasach oznaczalo to ,,mocno doprawiony", ,,pieprzny". Dawniej piernik symbolizował bogactwo. Oprócz tego, że był środkiem płatniczym, to jeszcze dobrą lokatą kapitału (piernik można było długo przechowywać). Cukiernicy zajmujacy się wypiekiem pierników zarabali najwięcej spośród wszystkich cukierniczych specjalistów. Stąd właśnie narodził się zwyczaj wypieku pierników na święta, w tym Boże Narodzenie.

pierniki 3

Uczniowie klas I-III również właczyli się do kultywowania tego zwyczaju. Z wielkim zapałem przystąpili do pracy, która sprawiła im wiele radości i satysfakcji z samodzielnie wykonanych ciasteczek.
Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Natalii i Pawła Lass za zakup choinki, która wprowadziła wszystkich w ten magiczny, nadchodzący świąteczny czas.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadania profilaktycznego ,, Razem ku przyszłości, współpraca z rodzicami" z wykorzystaniem środków finansowych przekazanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie na zorganizowanie w/w działania.

Barbara Ansel
Oliwia Góra

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

pierniki 4

Free business joomla templates