HomeOgólnopolski Dzień Głośnego Czytania

czytanie 6

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie"|
Umberto Eco

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Czytanie wpływa na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru.

Głośne czytanie jest wspaniałą okazją do budowania więzi i spędzania czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Daje możliwość wspólnego przeżycia różnych emocji.

Tego dnia o godzinie 8.25 nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tym wydarzeniu. Ku zaskoczeniu uczniów, wszyscy nauczyciele poświęcili czas na przeczytanie fragmentu książki, w grupach przedszkolnych czytali szkolni wolontariusze i dzięki temu szkoła zamieniła się w „czytelnię".

W akcji czytania wykorzystano książki zakupione w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2022–2025.

Dziękuję wszystkim za włączenie się do akcji.

opiekun SKW: mgr Magdalena Walczak-Sadowska

czytanie 1