HomeVeni, Vidi,ViciStrefa RodzicaJak przygotować dziecko w domu do efektywnej pracy w przedszkolu/szkole

Jak przygotować dziecko w domu do efektywnej pracy w przedszkolu/szkole

kacik-naukiKącik do nauki w domu

Twoje dziecko powinno mieć swój kącik do nauki obejmujący biurko, krzesełko i półki na książki. Ważne jest, żeby było dobrze oświetlone.
Większość dzieci jest praworęczna, dlatego oświetlenie biurka powinno padać z lewej strony. Dotyczy to tak światła słonecznego, jak i sztucznego. Lampę trzeba tak dobrać, aby oświetlała całe pole pracy na biurku, a jednocześnie nie raziła oczu świecącą żarówką. Gdy mamy dziecko leworęczne źródło światła musi znaleźć się z prawej strony. Do biurka trzeba kupić krzesełko najlepiej profilowane z regulowaną wysokością siedziska i oparcia. Dobrze, gdy zaopatrzone jest w oparcia boczne pod łokcie.

pracadomowaPraca domowa

Pilnujmy, aby dzieci odrabiały lekcje samodzielnie w ciągu dnia, gdyż wieczorem są zbyt zmęczone, żeby pracować efektywnie.

senSen

Dbajmy, aby dziecko kładło się spać dość wcześnie i o stałej porze. Sprzyja to łatwemu zasypianiu, a rano jest ono wypoczęte. Na godzinę
przed snem dziecko nie powinno już oglądać telewizji, grać w gry komputerowe czy bardzo żywo się bawić, bo pobudzenie z tym związane utrudnia zaśnięcie. Wieczór powinien być poświęcony na codzienny rytuał związany z kolacją, pakowaniem tornistra na następny dzień, kąpielą i położeniem się do łóżka.
7-10 latki powinny spać minimum 9-10 godzin. Tylko wówczas będą w stanie w szkole dobrze pracować intelektualnie.

sniadanieŚniadanie

Jest najważniejszym posiłkiem ucznia, ponieważ dostarcza mu energii do zajęć w szkole. Śniadanie musi być pożywne i urozmaicone. Dziecko powinno też dostać do szkoły kanapkę na drugie śniadanie oraz sok lub wodę mineralną do picia – mając drugie śniadanie nie będzie głodne i spragnione w trakcie lekcji, a to sprzyja koncentracji na lekcjach.

Poprawiono: środa, 20, luty 2013 10:15